Jak podnikat ze dne na den?

Pokud se chcete vrhnout na podnikání doslova ze dne na den, pak máte dvě možnosti. První je založení živnostenského oprávnění a stát se osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ) a nebo si můžete koupit ready made společnost s.r.o. s expresním zápisem změn do obchodního rejstříku (OR), kdy do druhého pracovního dne jsou změny viditelné v OR. Velkou výhodou OSVČ je pořizovací cena kdy za tisíc Kč a nějaké drobné výdaje máte živnostenské oprávnění, oproti tomu s.r.o. také přináší své výhody jako například omezené ručení, oddělená právní a ekonomická subjektivita atd.

Co to je ready made společnost s.r.o.

Ready made společnost je pouze předzaložené s.r.o., které je zapsané v obchodním rejstříku, má své IČO, sídlo, základní kapitál, jednatele, společníka a veškeré další nutné náležitosti. Od běžného s.r.o. se liší pouze v tom, že nevykonává žádnou ekonomickou činnost a čeká na svůj prodej novému společníkovi. Ceny takových ready made společností se pohybují od deseti do dvaceti tisíc Kč, záleží na poskytovateli a jeho cenové politice. Nespornou výhodou takové ready made s.r.o. je i základní kapitál, který již nemusíte skládat, dá se obecně říci čím vyšší, tím lepší.

Jak se klasicky převádí ready made společnost nebo jakékoliv jiné s.r.o.

Převod ready made společnosti není nic složitého, začíná se kupní smlouvou mezi prodejcem a nabyvatelem, v případě, že se nemění struktura společnosti (například, že zůstává stejný počet jednatelů, název sídlo v obci atd), tak se jen přidá prohlášení nového jednatele a pokud je jednatelem cizinec, tak i jeho trestní rejstřík s překladem do češtiny. Všechny dokumenty včetně formuláře pro změny ve společnosti se podají na příslušný rejstříkový soud, zaplatí se kolek dva tisíce Kč (seriózní poskytovatele mají kolek zahrnut v ceně společnosti) a čeká se na rozhodnutí rejstříkového soudu, který má na rozhodnutí pět pracovních dní od následujícího dne od podání změn na podatelnu rejstříkového soudu, což znamená, podává-li se změna například ve čtvrtek, lhůta začíná v pátek a pokud ve všední dny nejsou žádné státní svátky, tak lhůta končí opět ve čtvrtek. V této lhůtě musí soud vydat rozhodnutí, v případě kladného rozhodnutí, je obratem nutné vzdát se práva na odvolání. Pak záleží na daném úředníkovi kdy tuto změnu promítne v obchodním rejstříku, v lepším případě je to do tří pracovních dní.

Kdo nechce čekat může využít expresní zápis změn do obchodního rejstříku

Expresní zápis není zadarmo, je to vlastně rozdíl mezi cenou za kolek soudu a odměnou notáři za notářské zápisy, které jsou nutné pro přímý zápis, tento rozdíl činí plus mínus šest tisíc korun. Na jednu stratu to není malá suma, na druhou stranu nečekáte týden na soud a další skoro týden na úředníka soudu, aby vůbec změna byla vidět v obchodním rejstříku. Záleží na každém, jak si váží svého času a zda se mu (ne)čekání na start podnikání vyplatí.