Jak vybrat sídlo společnosti? Využijte tyto zajímavé rady, tipy i porovnání nejběžnějších variat

Za zákona jste povinni při zakládání, mimo jiné, uvést určitou adresu, kde bude vaše sídlo. V tomto článku pro vás máme přehled poskytující rady, jak vybrat sídlo společnosti. Dozvíte se např., kde je nejvýhodnější sídlo umísti. Zda u sebe doma, pronajmout si kancelář nebo využít virtuální sídlo. Jaké rizika s sebou nese sídlo na adrese trvalého bydliště? Je možné nějak ušetřit za pronájem kanceláře, nebo se mu dokonce nějak vyhnout? Nejen na tyto otázky získáte odpovědi přímo zde v tomto článku.

Přichází vůbec v úvahu varianta sídla na adrese bydliště, nebo je to nezákonné?

Není to nezákonné, můžete. Jediné co, tak musíte splnit zákonem nařízené podmínky.

Variantu sídla na adrese bydliště využívají nejčastěji ti, kteří ke své podnikatelské činnosti nepotřebují kancelářské prostory.

Tato možnost však ne vždy bývá nejvýhodnější, existují i lepší varianty. Něž se dáte do konečného rozhodování projděte si následující faktory týkající se umístění sídla na adrese bydliště.

Vždycky musíte splnit zákonné náležitosti

Musíte je splnit všechny a vždy. Jenda z nich je i povinnost zajistit přebírání pošty a styku s veřejností i veřejnými orgány. Na první pohled to zní snadně – to sice ano, ale zamyslete se nad hlubšími důsledky této povinnosti… Příklady toho, čím vás budou vyrušovat z domácí pohody jsou:

  • Časté návštěvy pošťačky nosící firemní poštu

  • Nedočkaví klienti, kteří se rozhodli vás kontaktovat osobně na adrese sídla (tedy u vás v bytě!)

  • Kontroly veřejných orgánů, ať už se jedná o finanční úřad nebo třeba živnostenský úřad aj.

Pokud si říkáte, že tohle ještě nebude žádný velký problém, je tu někdo, kdo nemusí váš optimismus sdílet. Mimo vás budou tyto návštěvy rušit i ostatní členy domácnosti, sousedy nebo domovníka.

Další riziko sídla na adrese trvalého bydliště se nenápadně skrývá v podobě exekuce

Zkuste se vžít do nemilé situace, kdy se vám, bohužel, podnikání nevydaří a dostanete se do dluhové pasti a i když se budete snažit, přes veškerou snahu neuspokojíte celé své závazky.

Pak nastává riziko návštěvy exekutora. Tady se vás musíme zeptat: „Víte, že exekutor nemá žádnou povinnost zjišťovat, komu majetek na dané adrese patří?“ No a jsme u toho… Pokud by vás skutečně navštívil, začne olepovat cokoliv, co mu přijde pod ruku. A to by mohl být nejen zbývající firemní majetek, ale dokonce i váš soukromý!

Prokazování, komu majetek patří, je velmi obtížné. Sami pro sebe se zamyslete, k jaké části svého majetku máte nějaký doklad dokazující, komu to patří. Od auta máte asi všichni, ale co taková kuchyňská linka, televize, gauč…?

Obdobná situace nastává i ve chvíli, kdy je exekuce uvalena na některého ze členů domácnosti. Pak může být mimo osobní majetek zabavován i majetek vaší firmy.

Už se vám možnost sídla v domácnosti tolik nezamlouvá? Tak jak z toho ven?

Existují ještě minimálně 2 další varianty. První z nich je pronájem kanceláře, druhá virtuální sídlo.

  • Pronájem kanceláře

Je to jednoduché… Jedná se o pronájem kanceláře, ve které můžete pracovat a zároveň tuto adresu zapíšete jako své sídlo.

Veliká nevýhoda této varianty je, a to zvláště v počátcích podnikání, kdy se potýkáte s nízkými příjmy i nedostatek vstupního kapitálu, poměrně vysoká cena za pronájem a záloha.

Tato cena se jeví jako zbytečný výdaj zvláště tehdy, kdy víte, že ke své podnikatelské činnosti ani nepotřebujete kancelář.

  • Virtuální sídlo

Virtuální sídlo je služba, kdy za poplatek specializované firmě, vám poskytují adresu, kterou můžete zapsat jako své sídlo. Mnohdy se jedná o kvalitní služby, kdy zabezpečí veškeré zákonné podmínky a nabízí i další doplňkové služby.

Takové sídlo se potom nachází na lukrativní adrese, je zde vypsáno, které firmy tu sídlí a nachází se zde osoba pro styk s veřejností a orgány. Takže přeposílání pošty i všech důležitých informací máte zajištěno.

Cena virtuálního sídla se pohybuje od pouhých tří set do asi 1.000 Kč měsíčně. Za příplatek si pak pro případ významné návštěvy úřadů v adrese sídla můžete pronajímat jejich reprezentativní kancelář klidně i na pouhých pár hodin.

Touto variantou můžete ušetřit nemalý výdaj nejen ve svých začátcích podnikání, proto se jí nebojte a dobře ji zvažte.