Jak zvládnout horko na pracovišti?

Léto se s plnou parádou chopilo žezla a s noblesou nám rozdává náruč teplých slunečních paprsků, za což jsme rozhodně vděčni. Horko se však nevyhýbá ani našim pracovištím, kde z vlny veder nejsme zase až tak nadšení, jako při časech volna. Odpracovat si svých osm či více hodin však můžete i v mnohem příjemnějším klimatu. Připravili jsme pro vás seznam, čím vším je váš zaměstnavatel ze zákona povinen, zpříjemnit vám a ulehčit práci v parném létě.

Tropické teploty na pracovišti kradou duševní i tělesnou energii

Už z psychologického hlediska není nikomu dvakrát příjemné ráno vstát a při pohledu na projasněnou oblohu a ručičku teploměru stoupající do výšin, s optimismem a dobrou náladou místo k vodě vyrazit do práce. Ať už pracujete v kanceláři nebo v montážní hale, není žádné vyhřáté pracoviště s vydýchaným vzduchem procházka růžovou zahradou. Navíc máte podávat skvělé a bezchybné výkony jako obvykle, často oblečeni tak, jak velí zákon či směrnice firmy – v obleku či bezpečnostním pracovním oděvu.

Povinné oblečení z bezpečnostních i reprezentativních důvodů

Zde už je to krapet horší. Bezpečnost zaměstnanců je vždy na prvním místě a tak zapomeňte, že na pracovišti, kde je nutné nosit pevnou obuv s ocelovou špičkou, vám zaměstnavatel dovolí nosit sandály či oblíbené vietnamky. Zde u zaměstnavatele rozhodně narazíte. V čem vám však může vyjít vstříc, jsou úlevy v délce rukávů či nohavic, v případě povinného dress codu rozepnutí knoflíčku, možnost rozhalenky, kratších sukní či absence kravaty.Vždy však na tuto skutečnost myslete již při podpisu pracovní smlouvy či kolektivní smlouvy, kde mohou být sjednány i podmínky práce v letních měsících.

Úprava pracovní doby

V provozech a na pracovišti, kde je to možné, často zaměstnavatelé sahají po nejjednodušším řešení a posunou svým zaměstnancům pracovní dobu tak, aby například začali pracovat dříve ráno, kdy jsou teploty ještě snesitelné. Často sami zaměstnanci přijdou s návrhem, že místo odpolední směny raději odpracují noční. Mnoho zaměstnavatelů také zkracuje v horkých dnech pracovní dobu o hodinu či dvě, či zkrátí pracovní týden z pěti dnů na čtyři – pátý den pak berou z fondu odpracovaných hodin například v zimních měsících či v čase nutných přesčasů. A najdou se i takoví zaměstnavatelé, kterým je blaho zaměstnanců nadevše a umožní jim častější přestávky. Na ty ze zákona mají přitom nárok jen pracoviště, kde teplota překročí 36 stupňů.

Tolik milovaná i zatracovaná klimatizace

Zatímco doma se vždy rozhodnete podle sebe, v zaměstnání s větším počtem různě smýšlejících zaměstnanců, může být správné nastavení a vůbec pořízení klimatizace docela oříšek. Každopádně však v kanceláři máte nárok na klimatizaci nebo na nucené kombinované větrání nastavené na 24,5 stupňů, přičemž je vždy základem venkovní teplota. Rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou při užívání klimatizace totiž nesmí překročit 6 stupňů. V opačném případě vám hrozí zdravotní rizika, ať už prochladnutí, nachlazení, tak i trápení se zády, svaly či šíjí.

Nezbytný pitný režim

Dostatek tekutin je nutné doplňovat, ať už jste doma nebo v práci, tam však má ze zákona povinnost postarat se o dostatek tekutin pro vaše tělo zaměstnavatel. Tedy v případě, že teploty přesáhnou zákonem stanovenou únosnou mez. Tuto povinnost zaměstnavatelé plní často preventivně a tak téměř v každém zaměstnání mají zaměstnanci k dispozici celoročně barely s pramenitou vodou. U povolání, kde nelze ovlivnit výši teploty na pracovišti, jako u řidičů či dělníků pracujících v železárnách či venku, je zaměstnavatel povinen poskytovat ochranné nápoje. Norma stanovuje nejen jejich množství, ale také teplotu a obsah cukru tak, aby byl zajištěn komfort zaměstnance nejen po pocitové, ale také zdravotní stránce.

Péče o pohodlí zaměstnanců při výkonu práce by mělo být ze strany zaměstnavatelů samozřejmostí. Vždyť jen ten pracovník, který má pro svou práci ty nejlepší možné podmínky, bude podávat kvalitní a očekávané výkony. Pokud po svém zaměstnavateli budete žádat ústupky či zlepšení pracovních podmínek, místo výhrůžek a negativistického přístupu zvolte raději tuto taktiku a hrajte na strunu vstřícnosti a vlastního zájmu o blaho firmy.