Jak si doma zařídit home office

Chodit do práce v pantoflích a dělat z domu je pohodlné i efektivní. Výhody z toho mají zaměstnanci i zaměstnavatelé. Práce z domu neboli home office umožňuje firmám zmenšovat kancelářské prostory, snižovat počet pracovních stolů a nabírat talentované lidi, kteří z různých důvodů nemohou být v práci pět dní v týdnu osm hodin denně po celý rok.

Zaměstnanci prací z domu ušetří čas i finance za dopravu, mohou si vybavit drobné servisní záležitosti v bytě, jako třeba odpočty měřících zařízení, dopřát si ticho na činnosti, které vyžadují více soustředění a možnost nerušené práce. Právě to může být v práci plné kolegů v otevřených prostorách open space velký problém. Jak si tedy zařídit domácí pracoviště?

Jak na home office

Nevstávejme o hodinu později. Nepravidelný spánkový režim zhoršuje výkony. Skřivánčí typy vstávající kolem šesté ráno podávají přes den mnohem lepší výkony. Pokud budeme pracovat z domu, je třeba odolat pokušení a vstávat stejně, jako kdybychom cestovali do práce. Nejpozději do hodiny od doby, kdy vstaneme, je třeba se nasnídat. Práci doma by mělo odpovídat i zařízení bytu. Pracovní kout nemá být zastrčený roh. Místo, kde usedneme za pracovní stůl, musí poskytovat dostatečnou intenzitu denního světla, ale ne přímého, protože to namáhá oči a zhoršuje čitelnost monitoru.

Pracovní kout

Hloubka pracovního stolu by měla být alespoň 50 cm, aby byla vzdálenost očí od monitoru alespoň 60 až 80 cm. Pokud monitor neumožňuje nastavení výšky, je vhodná podložka. Při sezení s rovnými zády je třeba se dívat na monitor přímo, nikoliv z úhlu. V dosahu mají být úložné prostory na pracovní nástroje v podobě zásuvek, polic a krabic. Ergonomické židle poskytují větší stabilitu pro záda a krk. Umožňují nastavit úhel pro opěrku hlavy, zad i beder a výšku pro opěrky rukou. Sedadlo by mělo být konstruováno tak, aby rovnoměrně rozložilo váhu těla a zabraňovalo sklouzávání ze židle. Židle, na níž se cítíme pohodlně, dokáže zvýšit produktivitu práce.

Jaké zvolit barvy

Naše biologické hodiny vědí, kdy je třeba spát a kdy být nejproduktivnější. Správné fungování tohoto cyklu zajišťuje část mezimozku propojená se zrakem. Proto jsou barvy a světlo pro pracovní výkon naprosto klíčové. Pro home office neplatí stejná pravidla jako pro open space. Ve velkých kancelářích se doporučuje používat světlé, studené barvy, jako modrou a bílou podporující spolupráci mezi lidmi. Doma se vyplatí natřít stěnu za pracovním stolem žlutě pro zvýšení soustředěnosti a optimismu.

Potřebné vybavení

Vysokorychlostní internet s připojením umožňujícím stahovat data rychlostí alespoň 1 Mbit/s a více oceníte, pokud pracujete s velkými soubory, videem nebo grafikou. Pokud máte doma WiFi síť na bezdrátové připojení zařízení, místo, kde pracujeme, musí dobře pokrýt signálem. Notebook s obrazovkou o úhlopříčce 12 až 18 palců není vhodný pro několikahodinovou práci, protože namáhá oči. Investice do pořádného monitoru s úhlopříčkou alespoň 20 palců se vyplatí.

Vhodné využití prostoru a nábytku

Kancelář se může skrývat i ve skříni, pokud je dostatečně hluboká, široká a uklizená. Také si do niky můžeme osadit pracovní desku a police na odkládání pracovních pomůcek. Vhodné řešení je i vysouvací stůl v knihovně. Zabudováním lišt a vysouvací desky na spodní stranu police asi 70 cm vysoko od země, kdy si pak stůl pro práci vysuneme, ale jinak zůstává skrytý v knihovně, tvoří vhodný pracovní kout. V mezonetu může ukrývat stůl a několik polic prostor pod schody.