Odstraňte 7 věcí, které vás rozptylují od práce a zlepšete své výkony

Nesoustředěnost a neustálé vyrušování z pracovního soustředění jsou zabijáky výborných výkonů a výsledků. Aby to šlo lépe, je někdy potřeba velká změna, ale jindy může postačit pár jednodušších tipů. Podívejte se na 7 věcí, které mohou způsobovat vaše rozptýlení a nápady, jak je odstranit. 

Nepořádek jako zabiják produktivity

Tady je potřeba neplést si pojmy produktivita a kreativita. V některých lidech totiž okolní chaos podporuje tvůrčí přemýšlení a kreativní vytváření nových nápadů. Na druhou stranu, když se potřebujete věnovat hlavně produktivní práci a nechcete být zbytečně rozptylováni, je dobré nepořádek uklidit. Čím méně věcí v okolí, tím více budete soustředěni na práci, kterou aktuálně děláte a nebudete odbíhat od tématu.

Hlučné prostředí

Hlučné prostředí obecně není místem, kde bychom se dobře soustředily. Někomu lehký hluk v pozadí vyhovuje, ale všechno má své meze. Práce u otevřeného okna do rušné silnice, kde každou chvíli projíždí houkající sanitka, není zrovna to pravé ořechové. Pro lepší výsledky se tedy snažte odstranit zdroje hluku.

Tvořivost a soustředění mohou podporovat i monotónní zvuky v pozadí. Řada lidí si tak s oblibou pouští šumění moře, zvuky lesa a podobně.

Vypněte sociální sítě

Nepříjemný zabijáka každého soustředění je zvuk přijaté zprávy, nového statusu či příspěvku od kamaráda na sociálních sítích. Schválně si zkuste změřit, kolik času denně strávíte na sociálních sítích. A teď si představte, že tento čas věnujete soustředění a práci. Z projíždění stránky nových příspěvků se totiž klidně může stát půlhodinová pauza a ani si toho nevšimnete. Rada tedy zní, vypněte všechny sociální sítě a notifikace. Nic vás tak nebude vyrušovat od práce a ztratíte mnohem méně času.

Přidejte květiny

Holý a studený prostor možná nenarušuje vaše soustředění, ale nepůsobí ani moc přívětivě. Pěkné květina dokáže zlepšit celkový pocit z místnosti. To se může podepsat i na vaší produktivitě a celkových výkonech. Ono totiž květiny nejsou v kancelářích jen tak pro nic za nic. Podle výzkumů pomáhají snižovat hladinu stresu, mají uklidňující a lehce stimulující účinek. Vybrat si můžete klidně i nenáročný sukulent nebo kaktus, aby vaše myšlenky neodbíhaly k tématu, kdy jste květinu zalili naposled a jestli náhodou neuschne.

Dejte sbohem temnému zákoutí a pořiďte si pořádné světlo

Roli hraje také samotná barva osvětlení a není řeč o tom, jestli je lampička modrá nebo fialová, protože důležitá je barva uvolňovaného světla. Pro kancelářskou práci se hodí světlo spíše v bílých tónech tepelného spektra. Nedochází totiž ke změně barev jiných věcí jako v případě žlutého světla a přirozeně je podporováno naše soustředění díky ostražitosti z jasnějšího bílého světla.

Koncentrujte své roztěkané myšlenky

Kam pojedu letos na dovolenou? Jaké bude počasí příští víkend? A co ten mrak, který se blíží? Nebude pršet a nezmoknu na kole při cestě z práce? Tohle jsou otázky, které opravdu nechceme řešit ve chvílích, kdy potřebujeme být produktivní a pohnout s nějakým zadaným úkolem. Jenže jak to tak bývá, objevují se zrovna v ty nejnevhodnější momenty. Jednou z věcí, kterou je třeba odstranit pro nejlepší výsledky, jsou právě rozptylující myšlenky. Někdy to jde hůře, ale při začátku v práci bychom se ideálně hned měli ponořit do pracovního soustředění, kdy nemyslíme na nic jiného. Prostě se koncentrujeme na přítomný moment a na aktuálně vykonávanou činnost.

V práci nevidíte smysl

Jestli ve své práci nevidíte smysl, děláte ji s nechutí a do všeho se musíte každý den nutit, je opravdu jen málo prostoru, jak zlepšit své výkony. Pokud to není jen chvilková krize, je na místě zvážit, jestli děláte tu správnou práci. Není činnost, která by vás bavila víc a dokázala vám vydělat na živobytí? Život je příliš krátký na to, abychom se trápili ve špatné práci. Začněte konečně dělat to, co v čem uvidíte smysl a obrovský rozdíl poznáte hned při první situaci, kdy se dostanete do pracovního „flow“.