Jak si zřídit datovou schránku?

Pokud si založíte společnost, datovou schránku pro společnost a přístupy do ní vám zřídí Ministerstvo vnitra ČR automaticky a přístupy zašle na adresu bydliště statutárních orgánů. Ostatní, pokud chtějí, si musí datovou schránku zřídit sami. Myslím, že by měli chtít všichni, je to rychlý a spolehlivý komunikační kanál mezi vámi a nejen statní správou, kdy doručíte a obdržíte veškeré výzvy a dokumenty (daňová přiznání, přehledy, žádosti atd) ihned elektronickou a bezplatnou cestou. Vše je dohledatelné, protistrana nemůže tvrdit, že nic neobdržela nebo to ztratila jako je tomu u klasické pošty. Dalšími benefity jsou bezplatné žádosti například o výpis z rejstříku trestů nebo karty řidiče atd. Zřízení datové schránky je samozřejmě zdarma.

Kdo si může zřídit datovou schránku

  1. fyzické osoby – občané
  2. fyzické osoby – podnikatelé (OSVČ)
  3. právnické osoby, které nejsou zapsány v obchodním rejstříku
  4. podřízené organizace orgánů veřejné moci

Kde si zřídíte datovou schránku

Nejjednodušší a nejrychlejší způsob jak schránku získáte je návštěva CzechPOINTu – http://www.czechpoint.cz/public/verejnost/co-jak-kde/ kam zajdete s dokladem totožnosti, zažádáte pracovníka na přepážce o typ datové schránky (občan, OSVČ atd) a ve většině případů si obratem odnášíte potvrzení o zřízení datové schránky obsahující identifikátor datové schránky.

Přihlášení do datové schránky

Do datové schránky se přihlásíte na adrese https://www.mojedatovaschranka.cz, následně můžete číst nebo vytvářet nové zprávy. Příjemce máte možnost vyhledat a zprávy posíláte jako přílohy, nejlépe v PDF formátu (data se posílají nejčastěji v XML formátu). Doporučuji si nastavit v notifikačním centru, aby vám chodily zdarma notifikace o obdržení nové zprávy na email.

Bezpečnost

Rozhodně nikomu nepředávejte, nikde nesdílejte nebo nenechávejte povalovat přístupy do datové schránky, je to jediný váš identifikátor a jistě nechcete, aby vaším jménem komunikoval prostřednictvím datové schránky kdokoli jiný.