8 zabijáků úspěšného podnikání

Některé firmy jsou úspěšnější, než jiné. Některé jsou úspěšné pár let a poté zkrachují, některé jsou tu už stovky let, některé se ani na pár měsíců neuchytí. Jakým chybám se vyhnout, pokud chcete úspěšně podnikat?

Neochota učit se novým věcem

Lidé se neustále mění a vyvíjí a celý svět je stále v pohybu. O podnikání a službách to platí dvojnásob. Každou chvíli přichází inovátoři a výrobci s novými věcmi, technikami, zbožím, službami… Technika je každým dnem čím dál tím modernější a pokročilejší. Pokud chcete v podnikání uspět (nebo resp. úspěšně v podnikání pokračovat), musíte neustále sledovat nejnovější trendy a přizpůsobovat se jim, ať už se vám to líbí více či méně. Musíte aktualizovat své stroje, zboží, prodejní metody. Mnoho firem už doplatilo na to, že se za každou cenu nechtěli vzdát svého zaběhnutého režimu a nechtěli vnímat to, jak se zákazníci a svět kolem nich vyvíjí.

Neuznáte svou chybu

Každý z nás někdy chybuje. Ovšem ti úspěšní z nás si dokážou chybu uvědomit, poučit se z ní a jít dál. Úspěšní lidé mají své chyby na paměti, ovšem nenechají si jimi ovlivnit přítomnost. Umění uznat své pochybení je v podnikání (i v životě) obrovskou výhodou a ocení ji zákazníci, dodavatelé i zaměstnanci. Kromě samotného uznání svých chyb se úspěšný podnikatel musí naučit i omluvit za své chyby.

Haníte konkurenci

Zdravá konkurence nikdy nikomu neuškodila – ba naopak. Někteří lidé vidí konkurenci jako největšího nepřítele. Konkurence nás nutí se stále zlepšovat a být ve střehu. Zákazníci se tak mohou lépe rozhodnout, jaká firma jim svými výrobky, zákaznickým servisem a cenou vyhovuje lépe. U konkurence navíc můžete krásně vidět, co funguje a co nikoliv. Můžete se tak poučit z jejich chyb, aniž byste je museli sami udělat.

Jste negativní

Myslet negativně ještě nikdy ničemu nepomohlo. Ve svůj záměr a svůj sen musíte věřit zejména vy sami. Pokud budete sami sebe přesvědčovat, že neuspějete, pak to tak nejspíše bude. Síla myšlenek je velká a ovlivňuje váš život více, než byste sami chtěli. Myslete pozitivně, ať už se vaše myšlenky budou týkat konkurence, zákazníků, nebo dodavatelů. Když vám náhodou něco nevyjde, nebuďte zarputilí a snažte se chyby příště neopakovat.

Hroutíte se z neúspěchu

Každé větší firmě trvalo, než se dostala na vrchol. Například slavný nápoj Coca Cola se v prvním roce prodával za 5 centů/lahev a za celý rok vydělala společnost pouze 50 dolarů, což nepokrylo ani náklady na reklamu, které dělaly 70 dolarů. Úspěch něco stojí a nic není v dnešním světě zadarmo. Neúspěch není opakem úspěchu, ale jeho součástí. Pokud by byl úspěch tak jednoduchý, byl by úspěšný každý. Cesta k úspěchu je ale trnitá a je na ní spoustu překážek, které musíte překonat. Buďte připraveni na to, že něco uděláte stokrát špatně předtím, než to uděláte jednou dobře. Neexistuje jednotný návod na úspěch v podnikání, proto si musíte vytvořit svou cestu, která bude plná omylů. V podnikání jednoduše platí metoda pokusu – omylu.

Obviňujete druhé ze svých chyb

Pomocnou ruku hledejte na konci svého ramene. Neustále opakujete, že za váš neúspěch může váš konkurent, obchod máte na špatném místě, zákazníky už vaše zboží nezajímá… Důvodů by šlo vymyslet mraky, ovšem vy musíte začít hlavně u sebe. Život vám bude neustále házet klacky pod nohy, ať už v podnikání, nebo v soukromém životě. Vy ale musíte vytrvat, a ze všech špatných věcí, které vám život naservíroval udělat své silné stránky. Vy jste ti jediní, kteří vám mohou pomoci vyřešit vaše problémy, neobviňujte z nich ostatní.

Lpíte na minulosti

Pokud si každý den připomínáte své chyby a přemýšlíte jen nad tím, co bylo, jak jste byli kdysi úspěšní, zůstáváte stále v minulosti. Vy ale musíte myslet na přítomnost a budoucnost. Ze své minulosti se musíte poučit a jít dál. Táhnout ji za sebou jako kámen na noze nikdy nikomu nepomohlo. Oprostěte se od minulosti a soustřeďte se pouze na přítomný okamžik.

Bojíte se nechat si pomoci

Nechat si pomoct je pro některé lidi velký problém. Většina lidí se bojí přiznat fakt, že na něco prostě sami nestačí. Myslí si totiž, že tím ukážou svou neschopnost. Opak je ale pravdou, každý z nás někdy potřebuje pomoc, a přiznat si tuto skutečnost dokážou naopak ti silnější z nás. Pokud víte, že na něco nestačíte sami, nebojte se nechat si pomoci od jiných lidí. V podnikání je pomoc velmi důležitá a sami nemůžete vždy zvládnout všechno.