4 způsoby, jak eliminovat chyby ve vaší práci

Zbytečné chyby v práci se týkají všech povolání. Níže uvedené tipy jsou vhodně uplatnitelné pro kancelářskou práci, ale základní sdělení je podobné i pro manuální tvorbu. Uplatňováním těchto čtyř způsobů můžete výrazně snížit přítomnost chyb ve vaší tvorbě.

Na složité činnosti si vyhraďte čas plný soustředění

Do složitých úkolů se pouštějte tehdy, když máte období největšího soustředění a výkonnosti během dne. Pro někoho je to brzo ráno, pro jiného dopoledne, někdo naopak odvádí nejlepší výkony odpoledne a večer. Tento fakt ovlivňuje to, jaký jste chronotyp. Na internetu si můžete udělat test, jestli jste medvěd, lev, delfín nebo vlk.

Sami jistě poznáte, kdy vám jde během dne práce od ruky a kdy to trochu vázne. Snažte se tedy složité úkoly vyžadující maximum soustředění, naplánovat na čas, kdy se nacházíte ve fázi o nejvyšší výkonnosti. I tímto krokem můžete snížit výskyt chyb a dostat ze sebe maximum.

Check listy pro kontrolu splněných náležitostí

Check listy jsou seznamy dílčích úkolů a nezbytných náležitostí, které musí obsahovat daný projekt. Při tvorbě textu si například uděláte seznam, kde bude: upravit formátování, přidat odkazy, zkontrolovat pravopis a další. Vyplatí se to hlavně u složitějších zadání, kdy musíte zakomponovat více informací, doplnit grafické prvky a podobně. Pokud si budete jednotlivé kroky skutečně odškrtávat, snížíte riziko, že na něco zapomenete.

Jde tedy o seznam, který oceníte přímo při tvorbě, ale i následné další kontrole již hotového díla. Dejte si trochu práci s vyladěním postupu pro vaši konkrétní práci a uvidíte, že zaznamenáte snížení výskytu chyb často způsobených nepozorností či opomenutím.

Dejte svou práci někomu zkontrolovat

Více očí víc vidí. Je tomu skutečně tak a požádat o kontrolu někoho dalšího rozhodně není známka slabosti. Spíše naopak ukazujete, že vám na vaší tvorbě opravdu záleží a toužíte po skutečně kvalitním výsledku. Naše vlastní oči totiž mohou ignorovat chyby kvůli tomu, že je paměť automaticky doplní na základě stopy vytvořené při vlastní tvorbě. Pokud se na danou oblast kriticky nezaměříte, chybky si tak opravdu nemusíte všimnout. Kdežto cizí člověk váš výtvor vidí poprvé, takže prostě čte to, co je skutečně napsáno i se všemi překlepy a nepřesnostmi.

U textů je vhodné přizvat ke spolupráci korektora, ale pro revizi méně náročných úkolů v rámci projektu může posloužit i člen rodiny. Cenná je i zpětná vazba kolegů, kteří se v dané problematice vyznají. Nebojte se tedy říct si o kontrolu svého díla, můžete na tom jedině vydělat.

Začněte dříve a nečekejte až na deadline

Někdo podává dobré výkony pod tlakem hořícího termínu dokončení, jiný musí svou práci nechat vyzrát a postupovat opatrně a rozvážně. Větší pravděpodobnost chyby přitom máte v prvním případě, kdy práci rychle sesmolíte večer před termínem odevzdání. Pokud nemáte štěstí či velký talent, většinou nepůjde o skvostné dílo a často také přeskočíte jiné mechanismy kontrol. Rada tedy zní, dobře si naplánujte svůj postup a nenechávejte práci až na poslední chvíli. Jestli si libujete v tvorbě pod tlakem, udělejte si vlastní deadline, který bude několik dnů před tím skutečným.